وبلاگ

مروری بر تاریخچه آینه و آشنایی با انواع آینه در ابتدای پیدایش

آینه یکی از بزرگترین اختراعات بشر است. تاریخچه آینه به هزاران سال پیش باز می‌گردد. اولین آینه‌ها از موادی مانند آب، سنگ‌های صیقلی شده و فلزات ساخته می‌شدند. آینه‌ها دو دسته هستند؛ دسته اول سطحی صاف دارند و دسته دوم سطحی منحنی دارند. با گسترش علم، کاربردهای آینه نیز بیش تر شد؛ امروزه آینه‌ها در تجهیزات علمی مانند: تلسکوپ، صنعت، دوربین، لیزر و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب می‌خواهیم درباره انواع آینه و تاریخچه آینه صحبت کنیم. 

تاریخچه آینه از چه زمانی بوده است؟

ساخت آینه به قرن سوم قبل از میلاد باز می‌گردد. آینه‌های آن زمان اغلب گرد بودند و جنس آن‌ها فلزی بود. بر روی آینه تزئینات زیادی طراحی شده بود و آینه‌ها از برنز و نقره صیقلی ساخته شده بودند. نخستین آینه‌هایی که جنس شیشه ای داشته اند؛ در قرن ۱ و به وسیله رومیان باستان اختراع شده بودند. پس از مدتی آینه در فلسفه نیز ورود پیدا کرد. سقراط فیلسوف یونانی به جوانان توصیه می‌کرد که خود را در آینه ببینند و مانند ظاهرشان رفتار کنند.

آینه‌های شیشه ای در قرون وسطی محبوبیت خود را از دست دادند، زیرا عقیده‌های خرافی زیادی در آن زمان شکل گرفت. یکی از آن عقیده‌ها این بود که اگر در آینه نگاه کنی، شیطان از پشت آینه تو را تماشا می‌کند. آینه بک لایت یکی از جذاب ترین اختراعات نسل امروز هستند که با داشتن نوری در پشت آینه، فضای اتاق را زیباتر می‌کنند.

آینه قدیمی قدی

آینه قدی قدیمی

انواع آینه در زمان پیدایش

اینه‌ها در زمان پیدایش مدل‌های زیاد نداشتمد و اغلب به دلیل جنسی که در ساخت آن استفاده می‌شد دارای وزن سنگینی بودند اما در ادامه به بررسی مدل‌های مختلف آینه می‌پردازیم.

  • آینه از جنس مس

آینه‌های مسی یکی از قدیمی‌ترین اختراعات است که در ایران باستان نیز رایج بوده است. تعدادی آینه مسی در تپه سیلک کاشان و تپه حصار دامغان کشف شده‌اند که نشان دهنده متداول بودن آینه‌های مسی در ایران باستان است. برای صیقل دادن آینه‌های مسی، گذشتگان از خاک زنگار، سنگ‌های صاف و… استفاده می‌کردند. آینه‌های مسی در کشورهای مختلف نشانه‌ای از روشنایی، صداقت و تولد بوده‌اند، که در رسوم مختلفی مانند: مراسم مذهبی، فالگیری، هنرهای مختلف و دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

  • آینه از جنس برنز

آینه‌های برنزی را محققان در ایتالیا و ژاپن کشف کرده اند. این آینه‌ها اغلب به شکل دایره ساخته می‌شدند. برای تزئین این آینه‌ها نیز از منگوله‌هایی استفاده می‌کردند. بعضی از آن‌ها نیز پایه‌هایی کوچک داشتند. انعکاس نور و کیفیت وضوح آینه‌های برنزی نسبت به آینه‌های امروزی، بسیار پایین است. آینه‌های برنزی در بودیسم تبتی از نظر مذهبی نقش ویژه‌ای داشتند. در یونان باستان نیز از این آینه‌ها برای فالگیری استفاده می‌کردند.

  • آینه از جنس مفرغ

آینه‌های مفرغ، آینه‌هایی شیشه‌ای بودند که با استفاده از جیوه و قلع درست می‌شدند. این شیوه در قرن شانزده میلادی و در اروپا پدید آمد و تا قرن 19 رایج بود.  شیوه ساخت آن‌ها به این صورت بود که لایه‌ای نازک از قلع را روی شیشه‌ای قرار می‌دادند و سپس با جیوه آن را آبکاری می‌کردند.

آینه فولادی

آینه فولادی

  • آینه فولادی

آینه‌های فولادی از صیقل دادن فولاد بوجود می‌آمدند. از قرن ۱۷ میلادی این آینه‌ها در کشور هند رواج یافتند. در اروپا نیز از دوران باستان و قرون وسطی آینه‌های فولادی رواج یافتند. ولی بعد از اختراع آینه‌های شیشه‌ای، آینه‌های فولادی کنار گذاشته شدند.

  • آینه سنگی

آینه‌های سنگی از سنگ‌های آتش فشانی ابسیدین صیقل داده شده، ایجاد شده‌اند. این آینه‌ها جزو ابتدایی‌ترین آینه‌های ساخته دست بشر بوده‌اند. آینه‌های سنگی بدون تزئین و به شکلی ساده ساخته می‌شدند. اولین بار در آناتولی یا همان ترکیه امروزی این آینه ها کشف شدند.

  • آینه بلوری

آینه‌های بلوری با استفاده از بلورهای شیشه ای ساخته می‌شدند. به این ترتیب که سطح بلور را صیقل می‌دادند تا اندازه‌ای که نور بازتاب شود. در مصر باستان این آینه‌ها از نزدیک به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده بودند و تا قرن ۱۴ میلادی رایج بودند. این آینه‌های بلوری، با بلور کوارتز یا روک کریستال ساخته می‌شدند.

آینه بک لایت

آینه بک لایت

آینه از کجا بخریم؟

اگر در جست ‌و جوی فروشگاهی معتبر و با سابقه در زمینه فروش آینه‌های تزئینی و آینه‌های بک لایت هستید، به سایت بازارک مراجعه کنید. سایت ما دارای آینه‌های متعدد در طرح‌های مختلف می‌باشد که باتوجه به سلیقه خود می‌توانید آن‌ها را در اندازه‌های مختلف سفارش دهید.

جمع بندی

تاریخچه آینه، نخستین بار در آناتولی کشف شده‌اند و از آن زمان تا کنون تغییرات زیادی در زمینه ساخت آینه ایجاد شده است. اما امروزه آینه‌ها با تکنولوژی روز علاوه بر کیفیت بالا، تزئینات زیبایی نیز دارند که در سایت ما می‌توانید متنوع‌ترین آینه‌ها را با قیمت‌های مناسب خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *